RAAMATU KIITUSEKS

 

 

 

„Dr Stacie Stephenson on elustiilimeditsiini arst, kes mõistab, et tervis algab põhitõdedest, mida on tarvis järgida: hea toidu söömine väikestes kogustes, igapäevane füüsiline koormus ja suhtlemine inimestega, keda armastad. Igaüks saab sellega hakkama, kuid sugugi kõik ei tea, kuidas seda teha. See raamat sisaldab kõike, mida on vaja teada elutervete harjumuste kujundamiseks ja säilitamiseks.“

Goldie Hawn, näitleja ja programmi MindUP asutaja

 

„Elu on kui suur pidusöök, kus sul on hea ainult siis, kui kõigil läheb hästi – just selles näeb dr Stacie Stephenson oma missiooni. Tema energia on piiritu ja see raamat on hämmastav saavutus, mille imetlusväärne eesmärk on anda kõigile füüsiline ja vaimne heaolu, et elu oleks üks suur pidupäev. Me ei tea, kuidas ta seda teeb, kuid ta töötab jätkuvalt selle nimel, et muuta maailma paremaks.“

Andrea & Veronica Bocelli, The Andrea Bocelli Foundation

 

„Idee, et tervis sõltub elustiilist, mitte ravimitest ja arstidest, peaks olema tuntud tõde, kuid miskipärast ei ole. Seetõttu vajame selliseid raamatuid nagu „Elujõud“. See värvikas, soe ja energiast pakatav raamat aitab kõigil panna (või taastada) alus elujõulisele tervisele. Dr Stephenson juhatab sind põhitõdede juurde, pillates tervisetarkusi paljudest omavahel seotud valdkondadest, mida ta on uurinud. Ükskõik kas oled algaja või vajad lihtsalt mäluvärskendust, igal juhul suudab see raamat suunata sind rajale, mida kõndides naudid elujõudu ja tervist kogu oma pika ja õnneliku elu.“

Dr. Will Cole, juhtiv funktsionaalmeditsiini ekspert ja raamatu „Ketotarian, The Inflammation Spectrum and Intuitive Fasting“ autor

 

„Milline inspireeriv, põnev ja elujõuline raamat minu sõbralt dr Stacie Stephensonilt! Lihtsalt tore, kuidas ta ühendab kättesaadavad teadusandmed, inspireeriva tarkuse, sügavalt isiklikud lood ja teostatavad strateegiad, et igaüks saaks oma tervist tugevdada. Oleme temaga ühes paadis, täielikult pühendunud elustiilile, mis on peamine tervise tagatis. Meil on alati vaja arste, kuid see, mida igaüks saab ise teha, kohe nüüd ja praegu, on miski, mis määrab meie edaspidise tervise, ja see allub meie enda kontrollile! Mulle meeldib, kuidas see raamat juhib sammhaaval selle saavutamisele.“

Samantha Harris, telesaatejuht, sertifitseeritud tervisetreener ja kirjanik

 

„Mu kallis sõber dr Stacie Stephenson on ennast tõestanud elujõu meistrina! See raamat on puhas kuld. Selle lihtne, ka võhikule arusaadav teave annab võtme särava tervise saladuste lahtimuukimiseks kõigile, kes seda soovivad, kuid ei tea, kuidas selleni jõuda. Olen palju õppinud ja väga tänulik, et dr Stephenson oli valmis pühendama oma aega uurimistööle ning kaardistas selle imelise ja tähtsa teekonna. Olen tõesti vaimustuses ja õnnelik, et mul on käes selline pärl. Soovitan raamatut kõigile, kes soovivad end paremini tunda, oma elu rohkem nautida ja kogeda sisemise tervise sügavaid võnkeid.“

David Foster, produtsent, helilooja ja artist

 

Ma olen vaimustatud mõttest olla elujõuline! Ma arvan, et mul on hea tervis, kuid pärast selle valgustava raamatu lugemist on mul terve uute harjumuste nimekiri, mida omaks võtta. Tahan energiat, sära ja rõõmu veel paljudeks aastateks ning see raamat näitab teed imelise enesetunde saavutamiseks. Suurepärane töö! Sinu soov südamest teisi aidata inspireerib mind igavesti. Jätka oma kauni valguse jagamist!

Pia Toscano, laulja ja telesaate „American Idol10. hooaja võistleja

 

„Dr Stacie Stephensoni raamat „Elujõud“ teeb täpselt seda, millele pealkiri vihjab. See pakub meeliülendavat toimetulekukava meile kõigile, kes me püüame võtta maksimumi oma edasisest elust. See kujutab endast rada elujõust pakatava tervise juurde.“

Jeffrey Bland, PhD, FACN, FACB, The Personalized Lifestyle Medicine Institute’i direktor

 

„Ainult 15% haigustest on tingitud geneetikast. See tähendab, et sul on kontroll oma tervise üle. Dr Stephenson näitab, kuidas seda kontrolli teostada.“

Dr Joseph Pizzorno, raamatu „The Toxin Solution“ autor ja „The Encyclopedia of Natural Medicine“ kaasautor

 

„Lõpuks ometi! Lihtsad, igaühe võimete kohased tegevused suurepärase tervise taastamiseks. Dr Stephensoni lihtne lähenemisviis teeb sulle rõõmu ja tema nutikaid nõuandeid järgides koged peagi elujõuliselt kaunist uut iseennast.“

Lara Pizzorno, MDIC, MA, LMT, raamatu „Your Bones: How You Can Prevent Osteoporosis and Have Strong Bones for Life“ autor

 

„Raamatu „Elujõud“ autor dr Stephenson on näinud sinu tulevikku … ja see on täis elujõudu! Selles raamatus lähtub ta oma sügavalt isiklike ja ametialaste kogemuste varamust, et liikuda koos sinuga tõeliselt elujõulise elu poole. See raamat on tõesti kingitus. Ava see – ole elujõuline!“

Michael Stroka, JD, MBA, MS, CNS, LDN, organisatsiooni American Nutrition Association tegevjuht

 

„Olin põnevil, kui kuulsin, et dr Stacie Stephenson kirjutab lõpuks raamatu. Ma hindan tema teadmisi ja loomulikku, integreeritud lähenemist tervishoiule. Tervis on mulle alati olnud esmatähtis, kuid alles siis, kui mul tekkisid terviseprobleemid, mõistsin selle tegelikku väärtust. Loe seda raamatut enda tarbeks. Loe seda oma pere jaoks. Pea oma tervist esmatähtsaks ja hoolitse selle eest, kasutades selle raamatu meetodeid pikale ja tervislikule elule aluse panemiseks.“

Cameron Mathison, telesarja „Home and Family näitleja ja kaassaatejuht

 

„Dr Stacie Stephenson on säravaimaid naisi, keda teame! Osaledes energilise pulbitseva elu loomises, täis tervist, õnne ja lootust, hoolitseb ta teiste eest samamoodi nagu enda eest. Tegutsedes organisatsioonis Childhelp, on Stacie näidanud oma armastavat hinge väärkoheldud ja hooletusse jäetud laste eestkõnelejana. Oleme näinud, mida võivad teha hea toitumine, rekreatsiooniteraapiad, kunst ja palju armastust, et muuta ja tervendada südameid. „Elujõud“ on raamat vitaalsuse kasvatamisest oma elus, et jagada oma sära nendega, kes seda vajavad. Leia neilt lehtedelt oma küllus, rõõm ja elava eesmärgi tunnetus.“

Sara O’Meara & Yvonne Fedderson, organisatsiooni Childhelp asutajad

 

„Lõpuks ometi üks holistlik ja eluterve üleüldise heaolu käsitus! Dr Stacie Stephenson viib su raamatus „Elujõud“ juhendatud teekonnale optimaalse tervise juurde. Raamat harib, annab teadmisi ja võimestab, et saaksid oma igapäevase heaolu üle kontrolli. Parkinsoni tõbe põdeva inimese elukaaslase ja hooldajana olen olnud tunnistajaks, mida suudavad üheskoos tava- ja integratiivne meditsiin. „Elujõud“ pakub parema tervise retsepti neile, kes võitlevad krooniliste haigustega, aga ka neile, kes soovivad elada paremini.“

Lonnie Ali, filantroop ja Parkinsoni tõve eestvõitleja

 

„See on hädavajalik raamat teel õnnelikuma, tervema, elujõulisema iseenda poole. Dr Stacie Stephenson on sel teekonnal sinu usaldusväärne teejuht, kes jagab sügavat tarkust, inspiratsiooni ja kirge igal leheküljel – seda raamatut lihtsalt peab lugema. Astu koos temaga esimene samm ja peagi elad parimat elu.“

Michael Burton, vähiuuringute mittetulundusühingu Gateway for Cancer Research direktor ja tegevjuht

 

„Palju on raamatuid, mida lugeda, mõnda lihtsalt lõbu pärast, teisi teadmiste täiendamiseks mingis valdkonnas. Nüüd aga on olemas „Elujõud“, raamat, mis pakub teadmisi eluks eneseks! Kahtlemata on „Elujõud“ raamat, mida kindlasti tuleb lugeda, kui tahad teada, kuidas parandada oma elukvaliteeti. Kui peaksid raamatu autori dr Stephensoniga kohtuma, näeksid nende teadmiste kehastust – ilu, tarkust, veetlust ja tervist. Nüüd on see saadaval lugemiseks ja kasutamiseks – „Elujõud“!“

 

Horst Schulze, raamatu „Excellence Wins“ autor ja hotelliketi Ritz Carlton asutajaliige

„Oma raamatus „Elujõud“ õpetab dr Stacie Stephenson, kuidas saavutada eesmärk, mis peitub tema raamatu pealkirjas. Me kõik tahame elada ja vananeda elujõuliselt ning sellest raamatust õpime, kuidas seda teha. Paranda oma tervist, lugedes „Elujõudu“!“

Dr. William Li, New York Timesi menuki „Eat To Beat Disease“ autor

 

„Kui peaksin sel kevadel lugemiseks soovitama vaid üht uut raamatut, oleks selleks mu sõbra dr Stacie Stephensoni „Elujõud“. Täis energiat, elu, vitaalsust ja sära, annab see raamat inspiratsiooni, kuidas saada oma tervise peremeheks ja elada tervislikumat elu, tehes paremaid valikuid. Tema toitumis- ja tervisealane teave on põhjalik, kuid kergesti mõistetav ja igapäevaellu rakendatav. Raamat on täis häid nõuandeid, interaktiivseid enesehinnangu-tööriistu ja maitsvaid toiduretsepte; igaüks leiab sellest tee elujõulisema elu poole. Suurepärane saavutus!“

Christine Avanti, CN, raamatu „Skinny Chicks Eat Real Food“ autor

 

„Kui õppisin 1980. aastate algul arstiks, õpetati meile enamasti diagnoosimist ja õige ravimi määramist või patsiendi saatmist õige kirurgi juurde, et seejärel kiiresti vastu võtta järgmine patsient – „haigehoiu“ paradigma. Me ei pühendanud peaaegu üldse aega haiguste ennetamisele ega tervise edendamisele. Raamatus „Elujõud“ tutvustab dr Stacie Stephenson integratiivse meditsiini mõistet, mis hõlmab psühholoogia, regeneratiivse meditsiini, kliinilise toitumise, elustiilimeditsiini, kiropraktika, vananemisvastase meditsiini, funktsionaalmeditsiini jpm parimaid praktikaid, et pakkuda patsiendile tõeliselt personaalset terviklikku lähenemist tervishoiule. Ta on koostanud põhjaliku 30 päeva kava, et juhtida patsiendid ja nende hooldajad optimaalse heaolu ja tervise rajale. Ta teeb seda kõike viisil, mille tavakoolituse saanud arst kogu südamest heaks kiidab. Dr Stephensoni lähenemine esindab tervishoiu tulevikku, see rõhutab uudset heaolu ja tervise edendamist, et hoida patsient terve ja elujõuline ning ennetada haigusi ja vigastusi. Peame sammuma just selles suunas, kui tahame luua tervislikku, vastupidavat, produktiivset ja elujõulist ühiskonda.“

Robert G. Darling, MD, FACEP, FFSEM, endine Valge maja arst (1996–1999), raviasutuse Patronus Medical, LLC asutaja ja peaarst

 

 


 

 

 

 

 

Originaalteose pealkiri:

Dr Stacie J. Stephenson

Vibrant. A Groundbreaking Program to Get Energized, Own Your Health, and Glow

Vibrant copyright © 2021 by Vibrant Literary Works, LLC.

All rights reserved.

 

 

Kõik õigused kaitstud. Ühtegi selle raamatu osa, välja arvatud lühikesed tsitaadid arvustustes ja ülevaadetes, ei tohi mis tahes viisil kasutada ega reprodutseerida ilma kirjastaja kirjaliku loata.

 

© Tõlge eesti keelde. Mall Laur ja kirjastus Suur Puu, 2022

 

Toimetanud Kaire Puumets-Sõber

Kaane kujundanud Pärtel Eelma

ISBN 978-9916-9751-3-8

ISBN 978-9916-9751-4-5 (epub)

 

Trükikoda Booksfactory

 

Kirjastuse Suur Puu raamatuid saab

kõige soodsamalt osta kodulehelt www.suurpuu.ee.

 

See raamat on kirjutatud üksnes informatiivsetel eesmärkidel ega asenda professionaalseid meditsiinilisi nõuandeid. Autor ja kirjastaja ütlevad kindlalt lahti igasugusest vastutusest, mis tuleneb raamatus sisalduva teabe otsesest või kaudsest kasutamisest. Oma tegeliku terviseseisundi kohta tuleks nõu küsida tervishoiutöötajalt. Mis tahes toote mainimine selles raamatus ei tähenda, et autor või kirjastaja oleks selle toote heaks kiitnud.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Minu armastatud abikaasale Richardile,

 

kõige elujõulisemale mehele, keda tunnen.

 


 

 

 

Sisukord

 

 

SISSEJUHATUS. Löö särama   11

I OSA. Sügavuti

ESIMENE PEATÜKK. Elujõuliseks saamine   25

TEINE PEATÜKK. Energialättel:

kuidas ammutada rohkem energiat   49

KOLMAS PEATÜKK. Märguanded: kuidas lüüa särama   71

 

II OSA. Veel sügavamale

NELJAS PEATÜKK. Sõnumisaatja: toit parandab enesetunnet   91

VIIES PEATÜKK. Aktiivsus: liigu rohkem, elad kauem   123

KUUES PEATÜKK. Side:

inimsuhted kui füüsilise ja vaimse tervise tugi   143

 

III OSA. Jõuame põhjani

SEITSMES PEATÜKK. Suurarvuti:

aju ja närvisüsteemi häälestamine   171

KAHEKSAS PEATÜKK. Noorenduskuur: mürgid kehast välja!   193

ÜHEKSAS PEATÜKK. Hoidmine:

tõeliselt tugeva immuunsüsteemi loomine   215

 

IV OSA. Pinnaletõus

KÜMNES PEATÜKK. 30 elujõuharjumuse kujundamine   233

ÜHETEISTKÜMNES PEATÜKK. Elujõu köök:

40 elujõu ja sära retsepti   269

KAHETEISTKÜMNES PEATÜKK. 50 aasta väljakutse:

elujõulisema maailma poole   319

 

LISA. Integratiivse meditsiini algtõed   323

MÄRKUSED   331

INDEKS   349

TÄNUSÕNAD   357

AUTORIST   361

 

 

 

 

Sissejuhatus

 

Löö särama

 

 

 

 

Kujuta ette, kui tubli sa võiksid olla. Seesama sina, aga õhtuni energiliselt ja heatujuliselt askeldav, kordagi mõtlemata, kui tore oleks korraks tukastada. Sina, kuid immuunsüsteemiga, mis hoiab sind külmetuse ja gripi eest, mida kõik teised ümberringi põevad, samal ajal kui sina tunned end suurepäraselt. Sina, aga pehmema ja puhtama, sametise nahaga. Sina, kuid seesmise säraga, mis kiirgab väljapoole, nii et kõik, kes sind näevad, mõistatavad, mis on su saladus. Sina, kuid ideaalse kehakaaluga, mida on kerge hoida. Sina, kuid tugevam, vastupidavam, harva mingit valu tundev. Sina, kuid nooruslikuma välimusega. Sina, kuid elujõulisem.

Tervist on raske määratleda, sest see tähendab iga inimese jaoks ise asju. Enamiku arstide jaoks tähendab tervis haiguste puudumist. Teistele võib see tähendada normaalset kehakaalu, valu puudumist, energilisust, head või nooruslikku väljanägemist või kroonilisest haigusest jagusaamist. Kui mina hindan kellegi tervist, olgu see mõni patsient, kellega puutun kokku oma erapraksises, sõber, kes tuleb külla, või lihtsalt keegi, keda näen väljas, siis teen oma otsuse elujõu põhjal.

Selle raamatu ingliskeelne pealkiri „Vibrant“ (ee võnkuv, vibreeriv) ütleb minu arvates suurepäraselt, mida tähendab olla elujõuline: täis võnkuvat valgust, positiivset energiat kiirgav. Siiski on ka elujõud miski, mida saab minu meelest objektiivselt hinnata. Elujõulisus kätkeb endas järgmist:

 

         hea lihastoonus, suutlikkus kõndida, joosta, istuda, kanda käes asju, nt toidukotte, võtta sülle lapsi või lemmikloomi, laskuda põrandale ja tõusta kergelt ning valutult püsti;

         keharasva kogus, mis aitab organismil toimida, kuid ei koorma elundeid, ei sega liikumist ega tekita ebamugavust;

         kroonilise süsteemse põletiku puudumine (nõrk peidetud rakuline põletik, mis on levinud ja salakaval – sa ei pruugi seda tunda ega märgata, kuid see tekitab raskete terviseprobleemide, sh südameinfarkti ja autoimmuunhaiguste riski), mida kinnitavad täpsed laboratoorsed analüüsid;

         normaalne vererõhk, veresuhkru- ja kolesteroolisisaldus, mida kinnitavad standardsed mõõtmised ja analüüsid;

         südame ja veresoonkonna tervis, sh tugev süda, paindlikud arterid ja hea kopsumaht, millest annab tunnistust võime kõndida kiiresti paar kilomeetrit või tõusta trepist üles hingeldamata;

         igapäevaste valude puudumine, nt liigese-, pea- või kõhuvalu;

         korras seedimine kroonilise puhituse, gaaside, refluksi, kõhukinnisuse või -lahtisuse ja iivelduseta;

         terav ja selge mõistus, suutlikkus keskenduda, süveneda, meelde jätta ning kiiresti ja loovalt mõelda;

         hea uni enamikul öödel, piisavalt REM- (unenäod) ja sügavat und (värskendav ja parandav), mis taastab keha ja vaimu, virge ja ergas olek hommikul ja kogu päeva;

         positiivne hoiak ja võimekus tunda mitmesuguseid loomulikke emotsioone, langemata kroonilisse depressiooni või sattumata ärevusse.

Elujõulisus on ka mõnevõrra subjektiivne teema. Tõenäoliselt on sul oma arvamus sellest, kas tunned end elujõulisena või mitte. Just see, millise hinnangu iga päev oma enesetundele annad, näitab sinu elujõudu. Enesetunne ütleb, kui terve sa oled. Kas tunned, et sinu liigutused on graatsilised ja keha tugev, kas oled päeval energiline ja ergas ning magad öösel sügavat und?

Kas sööd ja naudid toitu, mis koosneb mitmesugustest värvilistest tööstuslikult töötlemata mahetoiduainetest alates marjadest ja värsketest rohelistest salatitest kuni loodusliku lõhe ja külmpressitud oliiviõlini?

Kas liigud iga päev viisil, mis annab mõnusa enesetunde, tagab südame ja veresoonkonna hea seisundi ning jõu ja paindlikkuse?

Kas sul on inimestega head suhted, mis pakuvad tuge ja rahulolu? Kas armastad teisi ja tead, et nemad armastavad sind? Kas oled töö, isiklike ettevõtmiste, mõne usuorganisatsiooni, ringi või rühma kaudu seotud oma kogukonna teiste liikmetega?

Kas tunned, et sul on justkui noore inimese aju, kuigi vananed? Kas suudad keskenduda ja meenutada asju samamoodi nagu alati ennegi?

Kas sa vajad harva või ei vaja üldse valuvaigisteid või happevastaseid ravimeid? Kas tunned end virgena selliste ergutiteta nagu kohv ja suudad magada unerohuta? Kas valid enamasti puhta toidu ja keskkonnasõbraliku elu?

Kas püsid terve, kui kõik teised haigestuvad? Kas taastud haigustest ja vigastusest kiiresti? Kas pead end vaimselt ja füüsiliselt vastupidavaks, sattudes silmitsi mis tahes probleemiga?

Elujõulisus tähendab motiveeritust teha iga päev seda, mida tahad, tundmata väsimust ja valu. See tähendab ärkamist valmisolekuga võtta tundeküllaselt ja optimistlikult vastu kõike, mis seisab ees. Kui veeretad päeva lihtsalt õhtusse, ei ole sul elujõudu. Kui saadad päeva mööda täis elutahet, terava mõistuse ja avatud südamega, oled elujõuline. Kui tunned end mitte ainult füüsiliselt, vaid ka emotsionaalselt ja vaimselt tugeva ja stabiilsena, et teha häid valikuid ning tegutseda empaatiliselt ja südikalt, oled elujõuline. Kui elad suurema osa ajast valude, liigesjäikuse, ärevuse ja hirmuta ega tunne end ülekoormatuna, siis see on minu mõistes elujõulisus. Tulgem tagasi elujõu esimese määratluse juurde, mis on nüüd loodetavasti saanud sügavama sisu: olla elujõuline tähendab olla täis valgust ja kiirata sisemist elujõudu.

Arsti ja üksikisikuna olen pühendanud viimased aastakümned oma elust elujõulisuse mõistele. Püüdlen elujõulisuse poole isiklikult ja kasutan seda oma patsientide ja kaastöötajate, sõprade ja järgijate tervise baromeetrina. Ma pidasin 14 aastat erapraksist integratiivse meditsiini arstina, olles läbinud funktsionaalmeditsiini, toitumise, vananemisvastase meditsiini, kiropraktika, akupunktuuri ja muude valdkondade koolitused. Praegu olen Ameerika vähiravikeskuse (Cancer Treatment Centers of America) funktsionaalmeditsiini osakonna juhataja, Ameerika toitumisassotsiatsiooni (American Nutrition Association) nõukogu liige, Ameerika südameliidu (American Heart Association) suursaadik ning ettevõtte VibrantDoc (vibrantdoc.com) asutaja ja tegevjuht. VibrantDoc on tervisemeedia ettevõte, mis tegeleb rakendusliku tipptasemel teabe levitamisega selle kohta, kuidas elada täie elujõuga.

Neis ülesannetes, eriti aga VibrantDoci juhtides on minu eesmärk tuua üldsuse teadvusse sisuline arusaam sellest, mis on tegelikult tervis. See raamat aitab mul jõuda sinuni maailmas, mis võib olla toksiline, täis stressi ja sisemist tervist ohustavaid väljakutseid. Tahan aidata sul vabaneda sandistavatest peavoolu arusaamadest, kuidas peaksime elama, et võiksid püüelda kõrgemate, lennukamate, jõulisemate tervise ja elujõuga seotud eesmärkide poole. Tahan aidata sul oma eesmärke saavutada. Mida elujõulisemad me ühiskonnana oleme, seda edukamat, kestlikumat, õnnelikumat ja pikemat elu me kõik elame.

See ei ole lihtne. Me elame keskkonnas, kus tavameditsiin enamasti ei hooli ennetusest ja patsiendi võimestamisest. Lisa sellele igapäevaelu stress koos selliste suurte probleemidega nagu ülemaailmsed tervisekriisid ja looduskatastroofid ning tundub, et tervena püsimine ei mahugi prioriteetide nimekirja või jääb kuhugi selle lõppu. Tõde on aga see, et mida tugevama, vastupidavama ja elujõulisemana sa end tunned, seda enam suudad enda eest seista, ise oma tervise eest vastutada ja olla silmitsi stressiga, mida tekitab elu tänapäeva maailmas. Iga samm elujõulisuse suunas loeb ja võib teha sinu elu veidi paremaks ja lihtsamaks.

Võib-olla pead seda tegema iseseisvalt (või selle raamatu abil!). Võimalik, et su perearst ei räägi, kuidas vältida haigusi või olla terve. Tõenäoliselt soovib su perearst näha sind alles siis, kui oled juba haige. Arstid ei tegele haiguste ja vigastuste ennetusega. Nende töö on haigusi ja vigastusi ravida, enamasti rohtude või operatsiooniga. Tean, et ma pole ainus, kes sageli mõtiskleb: „Aga oota … kuidas saaksin esmajoones hoiduda haigestumisest? Mida teha, et püsida terve?“ Tegelikult tõid just need küsimused mind siia, kus praegu olen.

 

Kuidas minust sai elujõuarst

Ma tegelesin nooruses iluuisutamisega ja eeldasin teismelisena ning kahekümnendates eluaastates, et see ongi minu karjäär. Ma ei mõelnud kunagi, et võiksin teha midagi muud, üksnes treenisin kõvasti ja pühendunult. See oli kogu minu elu. Olin hea sportlane, sõin hästi, tegin kõvasti trenni. See, millega ma ei tegelenud, oli krooniline stress. Ma ei hoolinud valust, kurnatusest ja väiksematest vigastustest. Mõtlesin, et mul on lõputult energiat, ja pidasin end võitmatuks.

Siis ühel saatuslikul päeval tabas mind kohutav õnnetus ja ma sattusin haiglasse. See oli minu iluuisutajakarjääri lõpp. Ma ei olnudki võitmatu, vaid omadega täiesti läbi. Langesin üsna suurde masendusse, paranemine kestis kuid, ma kannatasin kroonilise valu käes ja tegelesin liikumisprobleemidega, aga suurima pettumuse valmistas mulle arstiabi. Olin arvanud, et arstid suudavad kõike ravida ja ma pääsen tagasi liuväljale, kuid mu tervis hoopis halvenes, mulle pandi rida tõsiseid diagnoose ja kirjutati välja hulk „abistavaid“ ravimeid. Põdesin mononukleoosi, reumaatilist palavikku ja korduvaid neelumandlipõletikke. Minu immuunsüsteem oli pihta saanud. Hakkasin mõistma, et mul tuleb enda eest paremini hoolitseda. Mulle tundus kogu aeg, et see õnnetus polnud kogu probleem, vaid veel miski oli valesti. Miks üldse õnnetus juhtus? Mis seda põhjustas? Teadsin, et olukorda tuleks vaadata laiemalt, kuid arstid ei tundunud kohtlevat mind kui tervikut, vaid ravisid üksnes vigastust. Olin alati olnud võistlushimuline ja suurte ambitsioonidega ning kui viimaks leppisin, et mu olümpiaunistus ei täitu kunagi, pöördusin teisele rajale ja otsustasin, et saan paremini hakkama kui need arstid, kes ei suutnud mind aidata. Lähen meditsiini õppima!

Olin hea ja usin õpilane, tegin hoolega tööd ja sain tundides hästi hakkama. Kuulusin nende hulka, kes ei läinud välja pidutsema, kui järgmisel päeval oli kontrolltöö, ja pingutasin sama kõvasti kui varem iluuisutajana. Ometi ei pakkunud meditsiinikool mulle loodetud võimalusi. Ma tahtsin, et valitud karjäär esindaks mulle olulisi väärtusi, et mu töö oleks mõttekas ja inspireeriv, ent veendusin peagi, et lääne peavoolu allopaatilisi arste koolitatakse väga eriomases diagnoosi-ja-ravi süsteemis: tunne haigus ära, kuuluta see peasüüdlaseks ja määra selle vastu rohi – seda võiks nimetada tabletifilosoofiaks. Küsisin endalt pidevalt, miks me õpime ainult haigusi tundma. Millal saan osaleda kursusel, kus õpetatakse, kuidas olla terve.

Seda kursust ei tulnud kunagi, õppekavas seda ei olnud. Mulle selgus kurb tõde, et meditsiinikoolis ei õpetata tervise säilitamist ega haiguste ennetamist. See ei vastanud minu ootustele. Ma ei olnud kindel, kas olen ikka õiges kohas ja mida tegelikult tahan õppida. Hakkasin otsima alternatiivseid teid ja muutsin mitu korda suunda, püüdes vältida ravimitel ja kirurgial põhinevat tavameditsiini mudelit ning leida koolitusi ja praktikaid, mis tunduksid mulle usaldusväärsed. Teadsin, et kusagil peab olema ka tervise kujundamise mudel. Palju loogilisem on ju püüda haigust vältida, mitte oodata, kuni haigestud, ja hakata siis tõbe ravima. Tundus, et meditsiinikoolis nii ei mõelda, kuid ma teadsin, et kusagil on vastus olemas. Ma mõistsin oma kogemusest, et keha teab, mida on tervenemiseks vaja, ja tahtsin õppida seda protsessi toetama, mitte sellesse sekkuma, nagu me arstidena oma ravimite ja protseduuridega üleolevalt teeme, pidades end kehast targemaks.

Ühel päeval kutsusid mõned mu kursusekaaslased mind kaasa konverentsile, kus dr Jeffrey Bland kõneles funktsionaalmeditsiiniks nimetatud uuest valdkonnast, mille arendamisega tegeles. Toona ei olnud mul vähimatki aimu, mis see on (vähestel oli), kuid ma olin haaratud. Kuulasin imetlusega dr Blandi loengut. Mäletan, et mind tabas ilmutus: ma ei pea valima endale elukutset, vaid oma filosoofia – ja see, mida ma kuulsin, oli kõige lähemal sellele, mida olin valmis uskuma ja omaks võtma.

Dr Bland ei rääkinud terviseprobleemide lahendamisest. Ta küsis, miks need üldse on tekkinud. See oli täiesti uus lähenemine tervisele. Dr Bland küsis, miks muutub terve keha haigeks. Millal hakkavad asjad valesti minema? Miks mõni inimene jääb haigeks ja teine mitte? Miks mõni saab vigastusi ja teine mitte? Kas suudame leida haiguste ja vigastuste põhjuste juured?

See pälvis mu tähelepanu. Miks tekkis mul vigastus, aga teistel mitte? Miks kimbutasid mind viirushaigused, aga teisi mitte? Läksin koju koos EPA/DHA toidulisandite ja glükosamiinipreparaatidega ning täiesti uue suhtumisega. Olin leidnud oma tee, mida tahtsin järgida – see andis mulle võimaluse inimestega suhelda ja aidata neid minu meelest eetilisel ja õigel viisil. Haarasin kirglikult elustiilimeditsiinist kui tavameditsiini alternatiivist ega ole kordagi oma otsust kahetsenud.

Sellest peale olen innukalt uurinud väga mitmesuguseid omavahel seotud valdkondi ja saanud koolitust muuhulgas kliinilise toitumise, regeneratiivse meditsiini, nõelravi, kiropraktika, psühholoogia, keskkonnameditsiini ja vananemisvastase meditsiini vallas. Olen omandanud teadmisi ennastunustava uudishimuga. Kui tundub, et millestki võib olla inimestele tõeliselt abi, siis tahan sellest kõike teada ja seda teadmist kasutada, et oma patsiente aidata.

Kuid tänapäeva meditsiin on range ja kitsarinnaline kubjas ning ka meie, kes me töötame integratiivse meditsiini vallas, peame temaga maid jagama. Lõpuks tähendab ju integratiivsus parima kaasamist kõigest, ka tavapärastest lähenemisviisidest. Tõtt-öelda kulutasin erapraksiseaastail, kui tavameditsiin integratiivsele lähenemisele vastu seisis, enamiku ajast reeglite nihutamisele nii kaugele kui võimalik. On tõsi, et elustiilimeditsiini ja tavameditsiini põrkudes jääb viimane raha, mõju ja võimu poolest peale. Siiski olen alati otsustavalt ja järjekindlalt teinud seda, mida pean iseenda ja oma patsientide, perekonna, sõprade, lugejate ja järgijate tervise osas õigeks. Kui mul oli erapraksis, ei taganenud ma kunagi sellest, mida pidasin tervishoiutöötajana oma kohuseks või millele uskusin oma patsientidel õiguse olevat. Kas olen teinud vaieldavaid otsuseid? Kindlasti. Kas need, kelle käes on võim, on alati minuga nõustunud? Kindlasti mitte. Kõik, mis on uus ja võimestav, on valitsevale kildkonnale sageli ohtlik ning ma üritan kõndida lubatavuse piiril. Teen seda sinu pärast.

Lõpuks loobusin erapraksisest, et töötada Ameerika vähiravikeskuse funktsionaalmeditsiini osakonna juhatajana ja aidata luua integratiivse meditsiini suunda valdkonnas, mis tugineb tugevasti tavameditsiinile. Nagu öeldud, sain hiljuti ka Ameerika toitumisassotsiatsiooni juhatuse liikmeks ja teen koostööd Ameerika südameliiduga. Soovin anda oma panuse neis riiklikes organisatsioonides, mis minu arvates töötavad siiralt patsientide tervise edendamise nimel, ja usun, et töö nii kõrgel tasemel annab mulle hea võimaluse kutsuda ellu muutusi ülevalt allapoole.

Siiski tunnen erapraksisest puudust ja viimasel ajal soovin sinna tagasi pöörduda, et levitada iga eluala inimestele sõnumit haiguste ennetamisest ja tervise tugevdamisest. Töö riiklikes organisatsioonides võib aidata järk-järgult muuta poliitikat, kuid mina loodan, et see raamat aitab muuta inimeste elu siin ja praegu. See on põhjus, miks otsustasin asutada VibrantDoci, ainulaadse ettevõtte, mis on pühendatud kõigi nende inimeste harimisele, teavitamisele ja võimestamisele, kes soovivad elada elujõulisemalt. Tahan jõuda võimalikult paljude inimesteni ja aidata kaasa sellele, et hakkaksime ühiskonnana nägema, kuidas igaüks meist saab oma tervist parandada ja elujõulisemalt elada. Sel viisil muudame oma kogukonnad, riigid ja maailma tugevamaks, ühtsemaks ja teadlikumaks sellest, mis on tervis ja heaolu. Iga väike muutus, mis sa oma elus teed, annab sulle võimaluse näidata eeskuju, kuidas olla elujõuline, kaua nooruslik, tugev ja pikaealine ning elada õnnelikku täisväärtuslikku elu.

Me ei saa loota, et keegi teine seda meie eest teeks. Mida rohkem anname oma jõudu ära, seda vähem on meil kontrolli oma elu kvaliteedi ja pikkuse üle. Me võime muuta end tugevamaks, paremaks, elujõulisemaks. Soovin aidata sul selle eesmärgi poole liikuda. Sa võid olla tugevam, parem ja elujõulisem ning hakata selles suunas liikuma juba täna.

 

Elujõud on olulisem kui kunagi varem

Need aastad, mil ühelt poolt aitasin inimesi ja teiselt poolt võitlesin süsteemiga, on mul endiselt meeles. Kõige rohkem mõtlen sellele, kui paradoksaalne on arsti vanne pühenduda inimeste abistamisele. Mida tänapäeva meditsiin nii tihti tegelikult teeb?

Vaadakem statistikat.

Johns Hopkinsi meditsiinikooli patsiendiohutuse ekspertide sõnul on meditsiinilised vead südamehaiguste ja vähi järel kolmas peamine surma põhjus ning 10% kõigist surmadest USA-s on tingitud meditsiinilistest vigadest.1 Arstid on stressile ja läbipõlemisele uskumatult vastuvõtlikud. Uuringus, kus küsitleti anonüümselt ligikaudu 8000 kirurgi, vastas 700 neist, et tunneb muret, et on teinud tõsise meditsiinilise vea viimase kolme kuu jooksul, ja need olid samad osalejad, kellel oli kõige kõrgem depressiooni ja läbipõlemise (emotsionaalne kurnatus koos muude kroonilise tööstressi tunnustega) skoor. Enam kui 70% neist ütles, et vea põhjustas tema ise, mitte süsteem.2

Meditsiinilised vead ja kõrvaltoimed ei too sageli kaasa mitte ainult tervise- ja varakahju, vaid lõpevad liigagi tihti surmaga. Nende ennetatavate surmajuhtumite arv ületab igal aastal autoõnnetustest põhjustatud surmade arvu.3 Ravivigadest põhjustatud surmasid esineb rohkem kui tööõnnetustest tekkinud vigastusi.4 Riikliku ohutusnõukogu andmetel on USA-s ravimimürgistused tahtmatu surma põhjus number üks ning paljud neist ravimitest olid arstide määratud.5 Ligikaudu 700 000 inimest aastas satub kiirabisse ravimite kõrvaltoimete tõttu ja umbes 5% haiglas viibivatest patsientidest kogeb ravimi kõrvaltoimeid.6

Võiksin jätkata veelgi hirmuäratavama statistikaga, kuid see, mida näen, kui vaatan kaasaegse meditsiini praegust seisu, ei ole tervishoiusüsteem. See on haigehoiusüsteem. Kõigi nende ravimite, operatsioonide ja protseduuride puhul pole ime, et tänapäeva meditsiin võib sõna otseses mõttes olla tappev. Kuidas see abistab inimesi?

Ma ei väida, et tavaarstidel on halvad kavatsused, sest tean, et see pole nii. Nad on pühendanud oma elu inimeste aitamisele. Ameerika vähiravikeskuse arstid on kirglikult pühendunud vähihaigete abistamisele igal võimalikul viisil, kasutades kõiki uusi ressursse ja tehnoloogiaid. Kui süsteem ei toimi, siis ei ole see tavaliselt arstide süü. Süsteemi juhivad erihuvid, mis enamasti ei pea patsiendi esmast hooldust kõige tähtsamaks. Kui sul on südameinfarkt või luumurd, suudab tänapäeva meditsiin suurepäraselt sekkuda ja kiiresti probleemi lahendada, päästes elu või ravides liigese, ent kui tegu on kroonilise terviseprobleemiga, jääb tavameditsiin sageli hätta. Tavameditsiin ei ole mõeldud tegelema terviseprobleemidega, mis tulenevad aastatepikkusest tervislike eluviiside unarusse jätmisest, stressirohkest elust ja viibimisest mürgises keskkonnas. Ravimid, operatsioonid ja sümptomitele keskendumine on viimase staadiumi abivahendid. Neil ei ole mingit mõju põhjustele ja allikatele.

Teisest küljest on sul võimalik haigusi ennetada ja tervist tugevdada. Tervise ja heaolu lätete mõistmine ning nende eest hoolitsemine on kõige loomulikum, inimkesksem ja terviklikum eluviis. See tähendab tähelepanelikku ja uudishimulikku pilku sellele, kuidas sa sööd, liigud, hoiad oma suhteid, tegeled stressiga, magad, hoolitsed keskkonna eest ning otsustad suhtuda oma olukorda. See on teekond, millele sind selle raamatuga kutsun.

Meil kõigil on iga päev palju võimalusi teha halbu tervisevalikuid, kuid need on valikud. Sa ise oled vastutav selle eest, mida teed ja kuidas mõtled asjadest, mis su elus juhtuvad. Kui sa praegu veel ei tunne end elujõulisena, on üsna suur tõenäosus, et sa ei võta vastutust selle eest, kuidas elad. Sulle võib tunduda, et sa ei saa seda teha või et sa ei tea, kuidas seda teha. Selles pole midagi üllatavat, sest see mürgine ja stressirohke maailm, kus me elame, võtab oma lõivu ning arvukad sõnumid ajavad segadusse. See kõik häirib, tekitab pettumust ja isegi kurnab.

Kas mäletad, kui kerge ja lihtne tundus lapsena jooksmine ja õues mängimine, hästi söömine ja rahulikult magamine, rõõmustamine kõige väiksemate asjade üle? Mingil ajal kaob see elamise kergus, mida lapsena nautisime, ja nüüd, samal ajal, samas maailmas, lõpetab enamik meist (kahjuks) kroonilise haigusega. Võib-olla sind juba vaevab mõni krooniline haigus. USA riikliku krooniliste haiguste ennetamise ja tervise edendamise keskuse (Centers for Disease Control and Prevention) andmetel põeb 60% riigi täiskasvanud elanikest kroonilist haigust, olgu see diabeet, vähk, südame-, kopsu- või neeruhaigus või dementsus, ja 40% kaht või enamat kroonilist haigust.7 See statistika on minu jaoks uskumatu ja masendav.

Siiski pole kunagi liiga hilja teha pööre ja sina ei ole mingi statistiline ühik. Miks mitte muuta kurssi, kui arvad, et praeguse elu jätkudes ütleb su tervis ühel päeval üles? Mida on sul kaotada? Paljudel, kes seda raamatut loevad, ei ole veel suuri tervisehädasid ja nii see võibki jääda, kui keelduda olemast selle kultuuri ohver, mis ülistab kehvasid terviseharjumusi. Elujõu nimel on vaja pisut pingutada, kuid ükski suurepärane asi ei tule kergelt.

Saladus, mille selle raamatu lehekülgedel paljastan, on see, et tugevat tervist ei olegi nii raske saavutada, kui võiks arvata! Sa võid kehakaalu langetada, kui see pole ideaalne. Sa võid muutuda tugevamaks. Sa võid muutuda painduvamaks. Sa võid tugevdada oma immuunsüsteemi ja koguda nii palju energiat, kui ise tahad. Sa võid pakatada tervisest ja kiirata väljapoole sügavaimat sisemist sära. Ma tahan aidata sul jõuda eluni, mida elades oled iga päev energiline, omad sihti, mille poole rõõmsalt püüdled, toitud hästi, liigud kergelt, magad rahulikult, ärkad väljapuhanuna, pead kalliks inimsuhteid, panustad kogukonda ja tunned rõõmu sellest, mida peeglis näed – nii oma välimusest kui ka sellest sisemisest särast, mis käib tervise ja õnnetundega kaasas. Tahan, et sul oleks sisemist jõudu, millele vajadusel toetuda. Soovin, et sa armastaksid oma elu!

Kui sina ka tahad seda, siis tehkem algust. Iga peatükiga hakkame sind tasapisi ümber kujundama. Sa oled ikka sina ise, kuid energiline ja elevil. Sa hakkad end tundma noorema, tugevama ja saledamana, sul on parem vorm ja vähem valu. Me juhime sind eemale võimalikest kroonilistest haigustest, sellise keha ja vaimu poole, mida väärid, ning sel kursil saad jätkata aastaid.

Sinu tervis on sinu enda kätes, keegi ei saa seda sult võtta, kui otsustad, et see on sinu oma. Sellest raamatust leiad teadmisi ja inspiratsiooni oma eluviiside muutmiseks ning juhatust, kuidas seda teha. Esmajoones koged sa tõelist, käegakatsutavat ja nähtavat muutust oma energias ja välimuses. Sa muutud elujõuliseks.

 

Sinu elujõu nimel

dr Stacie J. Stephenson